Navigácia

Dokumenty

Školský vzdelávací program

           

             Materská škola Kalinkovo, Jána Buriana 1, 90043 Kalinkovo

ŠKOLSKÝ VZDELÁVACÍ PROGRAM  PRE PREDPRIMÁRNE VZDELÁVANIE V MATERSKEJ  ŠKOLE

  USILOVNÍ  MRAVČEKOVIA

 

Stupeň vzdelania

 

predprimárne

 

Dĺžka štúdia

 

niekoľkoročná dochádzka

 

Formy výchovy a vzdelávanie

 

celodenná s možnosťou poldennej výchovy  a vzdelávania

 

Vyučovací jazyk

 

slovenský jazyk

 

Riaditeľ školy

 

Ľubica Radičová

 

Kontakty

      www.mskalinkovo.edupage.org

0910 697 211, e-mail: mskalinkovo@gmail.com

 

Zriaďovateľ

 

Obec Kalinkovo

 

Adresa

 

Hlavná 211, Kalinkovo 90043

 

Kontakty

02/45989107,  www.obeckalinkovo.sk

 e-mail: obeckalinkovo@obeckalinkovo.sk

 

                                                                                 

Prerokované  v pedagogickej rade dňa:

 

30.8.2016

 

Prerokované  v rade školy dňa:

 

13.10.2016

 

Schválený zriaďovateľom dňa:

 

14.10.2016

 

Vydaný dňa:

 

30.8.2016

 

Vydala: Ľubica Radičová, riaditeľka MŠ                                                                                       

 

 

        OBSAH:                                                                  

  • Názov školského vzdelávacieho programu

 

  • Vymedzenie vlastných cieľov a poslania výchovy a vzdelávania

 

  • Stupeň vzdelania, ktorý sa dosiahne absolvovaním školského vzdelávacieho programu

 

  • Vlastné zameranie školy

 

  • Dĺžka dochádzky a formy výchovy a vzdelávania

 

  • Učebné osnovy

 

  • Vyučovací jazyk

 

  • Spôsob a podmienky ukončovania výchovy a vzdelávania a vydávanie dokladu o získanom vzdelaní

 

  • Personálne zabezpečenie

 

  • Materiálno-technické a priestorové podmienky

 

  • Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri výchove a vzdelávaní

 

  • Vnútorný systém kontroly a hodnotenia detí a zamestnancov školy

 

  • Požiadavky na kontinuálne vzdelávanie pedagogických a odborných zamestnancov

 

 

 

  1. Vymedzenie vlastných cieľov a poslania výchovy a vzdelávania

Vlastné ciele a poslanie výchovy a vzdelávania v našej materskej škole sme si stanovili  v súlade so všeobecnými cieľmi ustanovenými v Štátnom vzdelávacom programe  pre predprimárne vzdelávanie v materských školách s cieľmi výchovy a vzdelávania ustanovenými v školskom zákone.

Získavať primerané poznatky o ochrane prírody, spoznávať prírodu a jej význam, vytvárať si k nej emocionálny vzťah, učiť sa zodpovednosti za svoje konanie.  

  • Učebne v prírode
  • Záhon liečivých bylín, okrasné záhony
  • Stretnutia s odborníkmi

 

Rozvíjať si motorické zručnosti a sebaobslužné pracovné návyky potrebné pri ochrane prírody a životného prostredia.

  • Triedenie odpadu
  • Práce s prírodným a odpadovým materiálom
  • Tvorivé popoludnia rodičov a detí
  • Brigády v materskej škole a v obci
  •  

Utvárať a rozvíjať národné povedomie detí prostredníctvom ľudovej slovesnosti, obohacovať výchovu a vzdelávanie o regionálne prvky.

  • Vystúpenia k tradičným sviatkom v materskej škole a v obci
  • Návšteva v mestskej knižnice
  • Vystúpenie detského ľudového súboru

 

Edukačným pôsobením na dieťa napomáhať vyváženému rozvíjaniu všetkých stránok školskej spôsobilosti. 

  • Depistáž predškolákov
  • Tematické stretnutia s odborníkmi
  • Spolupráca so ZŠ

 

Organizovať projekty a krúžky s cieľom integrovane rozvíjať všetky vzdelávacie oblasti rozvoja osobnosti dieťaťa a so zameraním sa na individuálny prístup k dieťaťu. 

  • Projekty v MŠ:bezpečná škôlka
  • Krúžok AJ, Tanečný a výtvarný krúžok
  • Plavecký výcvik a korčuľovanie,
  • Športový krúžok

 

Implementovanie digitálnych technológií do edukačnej činnosti.                                               

  • prostredníctvom obsahu edukácie v predprimárnom veku oboznámiť deti s počítačom a získať elementárne zručnosti s jeho využitím,
  • získavať vedomosti z edukačných počítačových programov, riešiť jednoduché algoritmy,
  • využiť v edukácii digitálne hračky

 

Rozvíjať schopnosti dieťaťa pozorovať, orientovať sa v dopravnom prostredí materskej školy a jej okolia a reflektovať/hodnotiť vzniknuté situácie z hľadiska bezpečnosti na cestnej komunikácii. 

  • Policajti v MŠ
  • Návšteva dopravného ihriska
  • Školské výlety

 

2. Stupeň vzdelania, ktorý sa dosiahne absolvovaním školského vzdelávacieho programu

Predprimárne vzdelanie získa dieťa absolvovaním posledného ročníka vzdelávacieho programu odboru vzdelávania v materskej škole. Predprimárne vzdelávanie ukončuje dieťa spravidla v školskom roku, v ktorom do 31. augusta dosiahne šiesty rok veku                        a dosiahne školskú spôsobilosť. Predprimárne vzdelávanie môže dieťa ukončiť aj vtedy, ak nedovŕšilo šiesty rok veku, ale podľa vyjadrenia príslušného školského zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a všeobecného lekára pre deti a dorast môže plniť povinnú školskú dochádzku (predčasné zaškolenie dieťaťa na žiadosť rodičov). Dokladom o získanom stupni vzdelania je Osvedčenie o absolvovaní predprimárneho vzdelávania.

 

3. Vlastné zameranie školy

 

 „ Mravčekovia maličký, chodia k nám do školičky. Usilovne pracujú a pri tom sa zasmejú. A keď robiť nevládzu, spoločne si pomôžu. Hoci sú len malí všetci, spravia spolu veľké  veci!“ 

S enviromentálnou výchovou sa deti stretávajú už od najútlejšieho veku. V predškolskom veku sú deti k všetkému navôkol omnoho citlivejšie a vnímavejšie ako dospelí. Čím skôr začneme formovať ich správanie sa voči prírode, tým väčší je predpoklad na dosiahnutie pozitívnych cieľov.                                                                                                                     

Naša materská škola je zameraná na plnenie rozšírených úloh enviromentánej výchovy. Deti získavajú primerané poznatky o ochrane prírody, spoznávajú prírodu a jej význam, vytvárajú si k nej emocionálny vzťah, učia sa zodpovednosti za svoje konanie, rozvíjajú si motorické zručnosti a sebaobslužné pracovné návyky potrebné pri ochrane prírody a životného prostredia. Aktivity, ktoré s deťmi realizujeme vedú deti k pochopeniu, že je potrebné chrániť tých, ktorí za seba nemôžu hovoriť: stromy, rastliny, zvieratá, voda, vzduch.                                      

Pre enviromentálnu výchovu detí celoročne využívame našu školskú záhradu, kútik živej prírody, interiéry materskej školy. V priebehu roka organizujeme výlety, exkurzie, besedy, turistické vychádzky, kŕmenie zvierat, vtákov. V rámci spolupráce s rodičmi uskutočňujeme tvorivé popoludnia rodičov a detí, organizujeme spoločné brigády na zveľadenie okolia materskej školy. Chceme inšpirovať rodičov, aby s deťmi strávili príjemné chvíle v prírode, zaujali kladný postoj k ochrane prírody. Na deň Zeme v spolupráci s obecným úradom vysádzame stromy v obci. Zámerom výchovného pôsobenia našej školy je vytvoriť materskú školu otvorenú verejnosti s úzkou spoluprácou rodičov a inštitúcií, ktoré sa podieľajú na výchove a vzdelávaní.

Chceme umožniť deťom prežiť aktívne a šťastné detstvo tým, že im vytvoríme príjemné  a priateľské prostredie, kde sa budú cítiť dobre, kde budú priateľské vzťahy, pochopenie  a láska.

 

4. Dĺžka dochádzky a formy výchovy a vzdelávania

Materská škola s celodennou výchovou ( smožnosťou poldennej výchovy) a vzdelávaním poskytuje deťom predprimárne vzdelávanie v čase od 6:30 do 16:30 hodiny na základe potrieb a požiadaviek zákonných zástupcov a súhlasného stanoviska zriaďovateľa. Dĺžka štúdia je niekoľkoročná, podľa požiadaviek zákonných zástupcov dieťaťa a kapacitných podmienok školy.

 

5. Učebné osnovy

 

Učebnými osnovami školského vzdelávacieho programu sú vzdelávacie štandardy vzdelávacích oblastí Štátneho vzdelávacieho programu pre predprimárne vzdelávanie v materských školách. https://www.minedu.sk/svp-pre-materske-skoly

 

VÝCHODISKÁ PLÁNOVANIA VÝCHOVNO-VZDELÁVACEJ ČINNOSTI 

 

Plánovanie výchovno-vzdelávacej činnosti vychádza z vlastných cieľov,poslania  a zamerania MŠ, z analýzy výchovno-vzdelávacej činnosti za predchádzajúce obdobie, projektov prebiehajúcich v MŠ a z rozhodnutia pedagogickej rady.                                      

 

Spôsob plánovania             

 

Na úrovni materskej školy vychádza plánovanie zo ŠVP a jeho výkonových štandardov.  Na úrovni tried je plánovanie rozpracované na jeden týždeň pri akceptovaní minimálnej frekvencie opakovania vzdelávacích oblastí na jeden mesiac, ktoré je v odporúčaní rozvrhnutia vzdelávacích oblastí v ŠVP.

Učiteľka v rámci výchovno-vzdelávacej činnosti v cielených vzdelávacích aktivitách vzájomne kombinuje a prelína vzdelávacie oblasti, zohľadňuje vývinové osobitosti detí, ich proces učenia sa, rešpektuje variabilitu detí a socio-kultúrne prostredie,  z ktorého deti pochádzajú.  Pri plánovaní učiteľka vychádza z dôkladného poznania vzdelávacích štandardov a výkonových úrovní detí a dokáže si voliť vhodné metódy, stratégie, formy a prostriedky pre svoju výchovno-vzdelávaciu činnosť. Výber vzdelávacích štandardov zo vzdelávacích oblastí v ŠVP (minimálne v rozsahu uvedenom v odporúčaní), aktivít a činností je v kompetencii učiteľlky.

 

Špecifiká plánovania 

 

Do plánovania sa premieta profilácia MŠ ako aj realizácia projektov a súťaží,  do ktorých je MŠ zapojená.  Plánovanie prebieha v troch triedach, všetky sú homogénne. Plánovanie na triedach prebieha v časovom úseku jedného týždňa   v spolupráci a po dohode oboch učiteliek . V MŠ plánujeme tematicky. Pri plánovaní vychádzajú učiteľky z ročných období a s nimi súvisiacich mesačných tém  a týždenných podtém, ktoré si kolektív učiteliek vytvoril spoločne. Nie sú však striktne dané a nemenné. Výber a časová ohraničenosť tém a podtém závisí od jednotlivých učiteliek a záujmu detí.  Rozdelenie vzdelávacích štandardov  na výkonové úrovne je v kompetencii učiteliek a závisí od konkrétnej vedomostnej úrovne detí príslušnej triedy.

 

Výber výkonových štandardov viažucich sa  ku každodenným aktivitám  a činnostiam v MŠ, ktoré sa nemusia (ale môžu) osobitne plánovať v riadených aktivitách:

 

  • Aktívne a spontánne nadväzuje rečový kontakts inými osobami–deťmi i dospelými,
  • reaguje na neverbálne signály (gestá, mimiku), udržuje očný kontakt, hlasnosť prejavu prispôsobuje situácii,
  • používanie jazyka prispôsobuje sociálnym situáciám a vzťahom,
  • pozná a dodržuje základné pravidlá vedenia dialógu,
  • oslovuje menom rovesníkov v triede,
  • pozná mená učiteliek v triede,
  • predstaví sa deťom i dospelým,
  • nadviaže adekvátny sociálny kontakt (verbálny i neverbálny) s inými osobami–deťmi i dospelými,
  • volí vhodný pozdrav vzhľadom na aktuálnu situáciu,
  • odzdraví primerane situácii,
  • používa pozdrav, prosbu, poďakovanie, ospravedlnenie vzhľadom na aktuálnu situáciu,
  • rešpektuje dohodnuté pravidlá spoločensky prijateľného správania,
  • správa sa ohľaduplne k deťom i dospelým,
  • spolupracuje v skupinovej činnosti na základe osobnostných predpokladov,
  • sústredí sa na činnosť na základe zapojenia vôľových vlastností,
  • dokončuje individuálnu alebo skupinovú činnosť,
  • reaguje spoločensky prijateľným spôsobom na aktuálne prejavy emócií –pozitívne i negatívne,
  • požiada o pomoc, keď si to situácia vyžaduje,
  • poďakuje za pomoc od druhých,
  • poskytne iným pomoc,
  • obdarí druhých,
  • podelí sa o veci,
  • presadzuje sa v hre alebo v činnosti spoločensky prijateľným spôsobom
  • nenásilne rieši konflikt,
  • odmieta nevhodné správanie,
  • uvedomuje si na elementárnej úrovni dôsledky svojho správania,
  • pozná na elementárnej úrovni svoje práva a splniteľné povinnosti,
  • má osvojené základné hygienické návyky (použitie toalety a toaletného
  • papiera, umývanie rúk po použití toalety, umývanie rúk pred jedlom a po zašpinení sa atď.),
  • ovláda základné sebaobslužné činnosti,
  • aktívne sa zúčastňuje na príprave stolovania (desiata, obed, olovrant),
  • používa príbor a dodržiava čistotu pri stolovaní,
  • udržiava poriadok vo svojom okolí.

 

6. Vyučovací jazyk

 

 Vyučovacím jazykom, v ktorom sa realizuje predprimárne vzdelávanie v našej materskej škole, je štátny jazyk na území Slovenskej republiky – slovenský jazyk.

 

7. Spôsob, podmienky ukončovania výchovy a vzdelávania a vydávanie dokladu o získanom vzdelaní

 

Predprimárne vzdelávanie v materskej škole ukončuje dieťa: 

  • spravidla v školskom roku v ktorom do 31. augusta dovŕšilo šiesty rok vekua školskú spôsobilosť,
  • ak nedovŕšilo šiesty rok veku, ale na základe vyjadrenia príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a všeobecného lekára pre deti a dorast môže plniť povinnú školskú dochádzku – predčasné zaškolenie dieťaťa na žiadosť rodičov.
  • v závere predprimárneho vzdelania dieťa získava Osvedčenie o absolvovaní predprimárneho vzdelávania ako doklad o získanom stupni vzdelania, ktoré vydáva materská škola spravidla koncom kalendárneho mesiaca jún príslušného školského roka počas slávnostného ukončenia školského roka spojeného so slávnostnou rozlúčkou s predškolákmi. Rozlúčka je spojenás programom, slávnostným odovzdávaním osvedčenia, darčekov, programu detí z nižších tried pre predškolákov a atrakciami v areáli MŠ. Deťom, o ktorých materská škola vie, že budú mať odložené plnenie povinnej školskej dochádzky a budú navštevovať materskú školu aj v nasledujúcom školskom roku, sa osvedčenie o absolvovaní predprimárneho vzdelávania nevydáva.

 

8. Personálne zabezpečenie

 

Výchovno-vzdelávaciu činnosť v materskej škole vykonáva 5 učiteľov predprimárneho vzdelávania (vrátane riaditeľky), ktorí spĺňajú:

  • podmienky odbornej a pedagogickej spôsobilosti v súlade s platnou legislatívou,
  • v každodennej pedagogickej práci preukazujú odborné a pedagogickopsychologické spôsobilosti,
  • sú schopní profesijného a osobnostného rozvoja,
  • ako súčasť kolektívu sú schopní vzájomnej efektívnej a ľudsky podporujúcej komunikácie a spolupráce.

 

Vedúci pedagogický zamestnanec: 

 

  • vytvára predpoklady pre fungujúce, motivujúce a spolupracujúce spoločenstvo v škole s náročnou profesionálnou klímou a podporujúcim prostredím,
  • stará sa o svoj odborný a osobnostný rast, ako aj všetkých členov kolektívua vytvárajú preň podmienky.
  • odbornú pomoc pedagógom, deťom a rodičom, resp. zákonným zástupcom poskytujú špeciálny pedagóg, psychológ a ďalší špecialisti podľa potreby.

 

Výchovno-vzdelávaciu činnosť v materskej škole vykonávajú učiteľky predprimárneho vzdelávania, ktoré spĺňajú podmienky odbornej a pedagogickej spôsobilosti v súlade s platnou legislatívou. Kvalifikovanosť učiteliek je 100%-ná. Samostatný pedagogický zamestnanci majú ukončené úplné stredné odborné vzdelanie v požadovanom odbore. Všetci zamestnanci sa aktívne zdokonaľujú a prehlbujú si svoje profesijné kompetencie v rámci kontinuálneho vzdelávania. Riaditeľka má pravidelne dopĺňané inovačné funkčné vzdelávanie.

 

9. Materiálno - technické a priestorové podmienky

 

     Prostredie vytvára podmienky pre celkovú pohodu dieťaťa. Mikroklíma prostredia materskej školy vplýva na pocit pohody, výkonnosť a únavu pri pohybe, hre, učení a práci.   Materská škola je trojtriedna. Jedná sa o účelové zariadenie, ktoré spĺňa hygienické a bezpečnostné požiadavky. Je útulné, príjemné a harmonické. Deti mu spoločne                               s učiteľom vtláčajú osobitý pôvab (každá trieda je jedinečná), starajú sa o poriadok                         a estetickú úpravu.  Voľne, pre deti viditeľne uložené pomôcky sú súčasťou materiálneho vybavenia. K štandardnému a nezastupiteľnému vybaveniu materskej školy patria hračky. Spĺňajú hygienické, bezpečnostné a estetické normy. Ich výberu, kvalite a veku primeranosti venujeme zvýšenú pozornosť.

    Súčasťou materiálno-technického vybavenia materskej školy je detská a odborná literatúra,             

    učebné pomôcky, telovýchovné náradie a náčinie, hudobné nástroje, didaktická                                                 

    a audiovizuálna technika, digitálne technológie atď.  Didaktické pomôcky sú v triedach,

    digitálna technika je umiestnená v triedach v digitálnych kútikoch, ktoré sú dostupné deťom

   Podmienkou kvalitného plnenia školského vzdelávacieho programu je dostatočné vybavenie         spotrebným materiálom na výtvarné, grafomotorické, pracovné činnosti.

Základným nábytkom pre deti sú stoly a stoličky. Parametre ich rozmerov sa menia                           v závislosti od rastu dieťaťa. Stolíky sú umiestnené vo svetlej časti miestnosti so správnym dopadom svetla.   Rozmiestnenie nábytku rešpektuje  potrebu detí mať dostatok priestoru na hry, ranné cvičenie a odpočinok. Nábytok triedy rešpektuje antropometrické požiadavky (jeho výška, veľkosť zodpovedá veľkosti detí,  predchádza unaviteľnosti detí atď.). Zariadenie je prispôsobené počtu detí, vyhotovené z prírodných materiálov, voskované alebo morené ekologickými prípravkami, aby neškodilo zdraviu detí, je bezpečné a rozvíja estetické cítenie detí. 

     Ležadlá sú pružné, dostatočne pevné a stabilné, dobre tepelne izolované, ľahko prenosné                a skladateľné (v dvoch triedach denne rozkladáme a skladáme ležadlá). 

    Hrové a pracovné kútiky sa umiestňujú v priestore, ktorý je vybavený účelovo a slúži                       na spontánne hry detí a učiteľkou plánovanú a riadenú výchovno-vzdelávaciu činnosť.                   O tematickom zameraní hrových kútikov a ich obmieňaní rozhoduje učiteľka spolu s deťmi podľa plánovaných činností, zámerov a podľa záujmu detí o hrové prostredie.  

    Sociálne zariadenie je výškou prispôsobené deťom.

  • Vonkajšie priestor umožňuje deťom pohybové činnosti (na náradí, voľné pohybové činnosti),tvorivé, konštrukčné a umelecké činnosti, komunikačné činnosti (nadväzovanie kontaktov), špeciálne činnosti (navodzované alebo vedené učiteľkou). Školský dvor sa delí na dve časti na predný a zadný dvor. Predný dvor má vyasfaltovanú plochu, slúži na bicyklovanie, odrážanie, kreslenie kriedou. Zadný dvor je zatrávnený, s pieskoviskom, preliezkami, trampolínou, šmykľavkou, hojdačkami. OÚ zabezpečil multifunkčné ihrisko s umelým trávnikom, je zabezpečené plotom.
  • Preliezky sú stabilne nainštalované, pevné a odolné voči poveternostným vplyvom a mechanickým zásahom.
  • Pri skvalitňovaní prostredia MŠ nám pomáha Obec Kalinkovo, Rodičovské združenie,finančné prostriedky2% z daní, sponzorské príspevky od rodičov a iných subjektova v neposlednom rade nezištná pomoc mnohých rodičov a priateľov školy, pri rôznych prácach a opravách, bez nároku na odmenu.

 

Usporiadanie triedy umožňuje dieťaťu: 

  • komunikáciu pri spoločných činnostiach v hrových skupinách,
  • voľný styk s najbližším okolím,
  • prístup k hračkám a pomôckam,
  • plánovať a vytvárať hrové prostredie podľa vlastného zámeru,
  • poznať vlastné pracovné tempo a umožniť mu uvedomiť si vlastné možnosti,
  • ponechať vlastný výtvor v prostredí,
  • tvoriť podľa vlastných predstáv na základe samostatného rozhodovania sa pri výbere činností,
  • bezpečnosť, hygienické, funkčné a estetické prostredie,
  • dodržiavanie vopred stanovených pravidiel deťmi a učiteľmi pri ukladaní hračiek a pri manipulácií s predmetmi, učebnými pomôckami.

 

               Ciele: 

  • Usilovať sa o vytváranie dobrých podmienok pre plynulý chod školya bezpečnú nerušenú prácu.
  • Dbať na bezpečnosť, hygienu a estetizáciu prostredia materskej školy
  • Akceptovať a dodržiavať rozpočet a hospodárne využívať finančné neinvestičné prostriedky od rodičov a Združenia rodičov MŠ.
  • Rozvíjať spoluprácu s inými organizáciami – firmami, využívanie projektov na spolufinancovanie MŠ.
  • Postupne doplňovať didaktickú a digitálnu techniku, učebné pomôcky, hračky a zvyšovať úroveň školy zakúpením nového nábytku.
  • Zabezpečiť ochranu tried.
  • Naďalej spolupracovať a korešpondovať s Obecným úradom pri väčších opravách.

 

10. Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri výchove a vzdelávaní

 

Problematika zaistenia bezpečnosti a ochrany zdravia pri výchove a vzdelávaní je podrobne rozpracovaná v školskom a prevádzkovom poriadku materskej školy.

 

11. Vnútorný systém kontroly a hodnotenia detí/zamestnancov Vnútorný systém kontroly a hodnotenia detí a vnútorný systém hodnotenia zamestnancov školy je podrobne rozpracovaný v ročnom pláne vnútornej kontroly školy.

 

12. Požiadavky na kontinuálne vzdelávanie pedagogických zamestnancov

 

Problematika kontinuálneho vzdelávania pedagogických zamestnancov je podrobne rozpracovaná v ročnom pláne kontinuálneho vzdelávania pedagogických zamestnancov.

 

 

                                                                                                                                                                                                         

 

 

 

 

 

 

                                                        

 

 

                                                          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Novinky

Kontakt

  • Materská škola Kalinkovo
    Kalinkovo 194, 90043
  • 02/45989110

Fotogaléria